Το σχολείο μας

Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ιωνίας παλαιότερα ήταν το 19ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου  . Ακόμη και σήμερα κάποιοι για να καταλάβουν την περιοχή που βρίσκεται το σχολείο, το αναφέρουν ως το «πρώην 19ο Δημοτικό Σχολείο» Από πληροφορίες που έχουμε το 19ο Δημοτικό Σχολείο ήταν παλαιότερα συστεγαζόμενο με το 7ο και το 8ο Βόλου και αργότερα με το 20ο στο Κουφόβουνο. Κατόπιν στην σημερινή του θέση έγινε ένα μικρό παράπηγμα που μετά στην δεκαετία του 1970 έγινε το διδακτήριο όπως το ξέρουμε σήμερα. Μέσα από την πολυκύμαντη πορεία του, από αυτή τη φτωχική συνοικία του Αλιβερίου αναδείχτηκαν πολλοί σωστοί και άξιοι άνθρωποι που σήμερα σταδιοδρομούν σε τέχνες επαγγέλματα και επιστήμες Το 2007 το σχολείο άλλαξε το όνομά του σε 4ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Ιωνίας Αργότερα πήρε την επωνυμία «Παναγιώτης Κατσιρέλος».